KAJAKI

Blog

Jak się przygotować na spływ kajakowy?

Spływy kajakowe to idealna okazja do spędzenia wspólnie czasu. Sprawdzą się świetnie dla osób zafascynowanych sportem, jak i dla tych, którzy chcą po prostu wypocząć na łonie natury. Różne długości odcinków rzek pozwalają znaleźć idealną trasę dla siebie, tak, aby po wszystkim być zadowolonym. Nie możemy jednak zapominać, że będziemy znajdować się na wodzie. A to oznacza, że powinniśmy zachować szczególne względy bezpieczeństwa. Kapok, założony na siebie, a nie umieszczony pod nogami to tylko jedna z nich.

Jak dobrze przygotować się do spływu kajakowego? Oto kilka porad.

Zorientujmy się, czy w naszej okolicy znajdują się spławne szlaki. Jeśli mówimy o miejscowości Tleń, najlepszym rozwiązaniem jest spływ kajakowy rzeką Wdą, której najdłuższy szlak rozpoczyna się przy Wdeckim Młynie, a kończy właśnie we wsi Tleń. Jeżeli masz wątpliwości zadzwoń do nas i zapytaj, jaki poziom trudności ma dany odcinek oraz czy poradzą sobie z nim najmłodsi lub osoby starsze.

Kapok to najważniejszy element, jaki musisz mieć założony podczas pływania kajakiem. Nie ważne, czy potrafisz pływać. Kajak może przewrócić się nagle, a przez zaskoczenie możesz stracić panowanie nad sytuacją. Załóż go poprawnie, zgodnie z zaleceniami osoby wydającej. Równie istotne jest nakrycie głowy, wystawiony na ostre słońce zawsze zakładaj czapkę.

Jeśli musisz zabrać telefon lub inne urządzenie cyfrowe, warto zaopatrzyć się w opakowania wodoszczelne. Pozwolą nam uchronić sprzęt przed zniszczeniem. Podobnie postępuj z pieniędzmi czy dokumentami. Tylko szczelnie zamknięte opakowanie daje nam gwarancję ochrony w razie deszczu lub przewrotki.

Zabierzmy dużo jedzenia. Pływanie po wodzie sprawia, że szybko stajemy się głodni, a nic tak bardzo nie odbiera przyjemności z podróży, jak pusty żołądek. Równie istotna jest woda. Na słońcu, podczas spływu, nasz organizm potrzebuje jej znacznie więcej.. Regularne nawodnienie sprawi, że nie stracimy energii tak szybko.

Płynąc z grupą warto aby każdy wiedział, gdzie kończy się trasa, aby nie minąć punktu docelowego. Równie istotnym jest, aby znać wszelkie rozgałęzienia rzeki, aby nie wpłynąć w zły korytarz. O wszystkich takich niuansach zostaniesz poinformowany przed wypłynięciem. Upewnij się, że każdy członek wyprawy zna drogę. Na wszelki wypadek staraj się też nie odpływać za daleko od reszty. Dobrą taktyką jest ustalenie osoby, która płynie na początku grupy oraz na końcu. Dzięki temu łatwiej będzie wam określić, gdzie znajduje się reszta i czy nikt się nie odłączył.

Nie pij alkoholu ani nie zażywaj innych środków psychoaktywnych, kiedy jesteś na kajaku. Chociaż spływ to świetna zabawa, przez nieodpowiedzialne zachowania może skończyć się tragedią.

Zachowaj szczególną ostrożność przy spiętrzeniach wody, tamach, młynach, przepompowniach lub powalonych drzewach. Jest to świetne urozmaicenie wędrówki lecz tylko przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Przepływając koło wędkarzy zachowaj ostrożność, aby nie nabić się na haczyk. Reaguj, gdy widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko o przygotowaniu się na spływ i w niedługim czasie zobaczymy się na rzece! Nie czekaj, zadzwoń i zarezerwuj spływ kajakowy w AROKAJAKI !