KAJAKI

Blog

Dlaczego warto wybrać spływ kajakowy Wdą w Borach Tucholskich

Ostatnimi laty odpoczynek w kajaku stał się jedną z popularniejszych form spędzania wolnego czasu nad wodą. Stało się to, dlatego iż wielu z nas zaczęło doceniać walory przyrody. Dla tych, którzy cenią sobie piękną i bogatą faunę i florę, nie pozostaje nic innego jak wybrać się w Bory Tucholskie, krainy położonej w północnej części Polski. Jest to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce, usytuowany w dorzeczu sandru Wdy i Brdy. To idealne miejsce na spływ kajakowy.

To właśnie w tej części znajdują się majestatyczne szlaki kajakowe na rzece Wda. Jeżeli cenimy sobie ciszę i spokój , polecamy odcinki na długości ŻURAWKI – TLEŃ. To tu właśnie królowa borowiackich rzek (tak nazywana przez kajakarzy Wda) ma dość bystry nurt, lecz nie na tyle by sprawił trudności nawet początkującym turystom, dlatego też jest ochoczo uczęszczany przez rodziny z dziećmi.

rzeka wda spływ kajakowy

Krajobraz jaki mijamy jest w większości zacieniony i zalesiony, dlatego możemy z łatwością pozyskać drewno na ognisko, rozpalając je nad brzegiem rzeki, których nie brakuje lub nad polem namiotowym.

Kolejnym plusem o jakim należy wspomnieć jest to, że płynąć do Tlenia nie jesteśmy w stanie zejść z kursu, ponieważ nie ma tu żadnej odnogi, która mogłaby nas zmylić. Warto dodać , że również nie napotkamy na tym odcinku żadnych przenosek .

Jak już wspomniałem, Czarna Woda ma swoje najpiękniejsze oblicze na odcinku Żurawki- Tleń. Znajduje się tu pole położone w Borach Tucholskich, na 82 kilometrze rzeki, nieopodal miejscowości Skrzynia w woj. pomorskim, gmina Osiek, skąd rozpoczynamy spływ kajakowy jedno bądź dwudniowy. Warto zaznaczyć, że owe pole jest darmowe i mało uczęszczane przez turystów. Na jego obszarze znajduje się parking, wiaty z miejscami na ognisko oraz WC, niestety brak natrysków co nam za to rekompensuje sama rzeka.

miejsce na ognisko i odpoczynek spływ kajakowy wda

Startujemy, Żurawki, nurt bystry ukazujący nam wysokie brzegi, Wda płynie serpentynom. Po około 2 godzinach wpływamy do Rezerwatu ,, Krzywe Koło w Pętli Wdy „, który usytuowany jest nieopodal miejscowości Łuby ukazując nam krajobraz ekologiczny , który jest chroniony przez obszar Natura 2000 i Sandr Wdy , ze względu na rzadkie występujące tu siedliska i gatunki ptaków oraz roślinności, takie jak drzewostan lasu dębowo – grabowego oraz innych gatunków drzew liściastych. Rezerwat w ilości 10 ha stanowi odrębność na tle Borów Tucholskich , który jest zdominowany przez lasy iglaste. Pokonując, w tym miejscu rzekę w kajaku meandrujemy wąskim ,,gardłem” zataczając koło, stąd nazwa rezerwatu. Po jego opuszczeniu płynąć dalej dopływamy do Błędna mając za sobą 16 km rzecznej autostrady i około 4 godzin frajdy na kajakach na jednym z najciekawszych jej odcinków.

Polana spływ kajakowy wda

Błędno – osada Kociewska położona w Borach Tucholskich. Jest to cicha i urokliwa miejscowość wypoczynkowa z licznymi szlakami rowerowymi i pieszymi. Oprócz tego znajduje się tu duże i darmowe pole namiotowe, skąd wychodzi najbardziej popularny i uczęszczany szlak kajakowy , który ciągnie się do miejscowości TLEŃ.
Jest to idealne miejsce żeby zostawić samochód na parkingu , gdzie zabieramy naszych kajakarzy na dwudniowy spływ do Żurawek lub Wdeckiego Młynu. Jest to komfortowe rozwiązanie, gdyż nie musimy płynąć z naszym bagażem , który czeka bezpiecznie w bagażniku w samochodzie . Wybierając spływ kajakowy jednodniowy na odcinku Błędno – Tleń zdecydowanie lepiej dojechać do miejsca gdzie będziemy kończyć.


Tak , więc zaczynamy od Błędna, podziwiamy w sumie 22 km rzeki , wiosłując przez krajobraz Wdeckiego Parku i Rezerwatu Doliny Rzeka Wda. Prócz piękna przyrody , które jest nam ukazywane mamy bystry nurt, pchający nas przyjemnie przez zwalone drzewa , dodając animuszu wyprawie.

Warto oddać, że następnym plusem jest dostępność miejsc , gdzie z łatwością zaparkujemy kajak , rozpalając przy tym grilla lub ognisko . Po 15 km docieramy do Starej Rzeki , miejscowości gdzie rozpoczyna się najbardziej uczęszczany odcinek rodzin z dziećmi oraz kolonii , ponieważ głębokość wody nie przekracza w najgłębszych miejscach 130cm , nurt także tu słabnie oraz samo wodowanie jest bardzo przyjazne ze względu na łagodny nurt i niski poziom rzeki wzdłuż brzegu.
Stara Rzeka jest idealnym miejscem na odpoczynek lub obiad , płynąc rzeką z łatwością wyciągamy kajak na brzeg , udając się na pyszną rybkę, uzupełniając przy tym zimne napoje. Po napełnieniu naszych brzuchów wiosłujemy dalej do Tlenia. Trzymając się brzegów wyczuwamy zapach mięty, którą z łatwością można pozyskać z kajaka .