KAJAKI

Opisy szlaków kajakowych

Spływ kajakowy rzeką Brdą

Jeżeli zdecydują się państwo rozpocząć przygodę z kajakiem na rzece BRDA, zachęcamy do zainicjowania jej od miejscowości MYLOF (129 km). Znajduje się tu elektrownia wodna utworzona w 1848 r., która jest najstarszym zbiornikiem wodnym na terenie Polski, stąd również część wody uchodzi do WIELKIEGO KANAŁU BRDY.

Korzystając z wózka przewozimy kajaki na zaporę w Mylofie. Od tego momentu Brda przyspiesza, żwawo docieramy do RYTLA (121 km), miejscowości, w której rozbudowana jest baza turystyczna. Brda dzieli się, dając nam do wyboru WIELKI KANAŁ BRDY, w której możemy dotrzeć do FOJUTOWA podziwiając przy tym akwedukt, jedną z największych atrakcji turystycznych na rzece.

Od Rytla rzeka przepływa doliną, prowadząc serpentynami. Po drodze docieramy do wsi BRDA (110,5 km), w której znajduje się pole biwakowe. Płynąc dalej wpływamy na teren Tucholskiego Parku Krajobrazowego gdzie podziwiać można rezerwaty leśne oraz przedstawicieli fauny takich jak bocian czarny czy rybołów.

Przed mostem drogowym docieramy do WOZIWODY (101,5 km). Jednej z najatrakcyjniejszych miejscowości usytuowanej dla kajakarzy z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. W owej miejscowości ma swój początek REZERWAT DOLINY RZEKI BRDY, który obejmuje cały ekosystem. Spotkać tu można rzadkie gatunki roślin, ptaków oraz skupiska dębów, lip i grabów. Nie brakuje tu również powalonych drzew, które dodają uroku.

Po kilku kilometrach rzeka zaczyna płynąć szerokim rozlewiskiem by dotrzeć do pola namiotowego w GOŁĄBKU (93 km). Nieco niżej BRDA staje się coraz bardziej wymagać od nas uwagi, szybki nurt znoszący kajak, cofki prądu, bystrza, powalone drzewa oraz głazy narzutowe tak jak np. KAMIEŃ JAGIEŁŁY (82 km), który jest pomnikiem przyrody.

Nurt pcha nas do RUDZKIEGO MOSTU gdzie niedaleko znajduje się pole namiotowe oraz skupisko 700 – letnich dębów. Podążając za królową borowiackich rzek docieramy do ŚWITU (82 km), gdzie Brda znowu przyspiesza. Nagły spadek poziomu wody, bystrza, powalone drzewa oraz liczne głazy wystające z wody nadają temu miejscu charakter rzeki górskiej. To najtrudniejszy i najbardziej wymagający odcinek BRDY zwany PIEKEIŁKIEM.

Dalej zbliżamy się do miejscowości PIŁA – MŁYN (73 km) przepływając przez most. Rzeka spowalnia, zaczynają się rozlewiska JEZIORA KORONOWSKIEGO.

Spływ kajakowy rzeką Wdą

Bezdyskusyjnie zasługuje na miano drugiej pod względem atrakcyjności szlaku kajakowego w regionie. Najpiękniejsze odcinki znajdują się na terenie Wdzyckiego oraz Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Na Wdzie znajdują się elektrownie wodne. Ponad 30% długości rzeki leży na obszarach objętych ochroną przyrody. Polecamy państwu spływ kajakowy na odcinku WDECKI MŁYN – TLEŃ.

WDECKI MŁYN – Kociewska osada położona na północnym skraju Borów Tucholskich. Na samym początku rzeka nas przenosi ok 50 m. ze względu na elektrownie wodną. A, więc płyniemy, w okolicy wsi Smolniki rzeka spokojna, nurt niewyczuwalny, liczne wywijasy. Za Kotębnicą czyli niewielkim dopływem zaczyna się robić ciekawiej. Wda przyspiesza pchając kajak do przodu.

Na trasie mijamy majestatyczny szlak kajakowy dla jedynek by lada moment przepłynąć pod mostem do Kasparusa. Czarna Woda inaczej Wda nazwana ze względu na jej ciemny kolor zaczyna płynąć doliną ukazując nam mieszany bór. Uroku dodaje wysoki brzeg. Chwilę później zaczyna się rezerwat przyrody KRZYWE KOŁO w PĘTLI WDY, w którym możemy podziwiać stare drzewa oraz rzadkie gatunki roślin.

Dopływając do BŁĘDNA (62,2 km), miejscowości z polem namiotowym zaczyna się najbardziej interesujący odcinek rzeki z licznymi wywijasami, powalonymi drzewami, meandrami. Wpływamy do WDECKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO i rezerwatu Dolina Rzeki Wdy. Przed STARĄ RZEKĄ (50 km) Czarna Woda po raz kolejny przyspiesza ukazując nam w wodzie liczne drzewa i kamienie. Znajdujący się tu most stanowi wyjście szlaków turystycznych. Jest to znakomite miejsce na odpoczynek, gdyż w miejscowości znajdują się smażalnie pstrąga oraz liczne gospodarstwa agroturystyczne.

Po pysznym obiedzie płyniemy dalej z nurtem mijając przy tym zielony las. Po kilku kilometrach koryto rzeki poszerza się, nurt słabnie zmuszając nas do wysiłku, docieramy do TLENIA (41,8 km).